Marketplace átverés

Több ismerőstől is hallottam mostanában, hogy egyre gyakoribbak a Facebook Marketplace átverések, visszaélések. Korábban már én is találkoztam sajnos ezzel, ezért úgy gondoltam, érdemes megosztanom, hogy mire érdemes figyelni, ha itt hirdetünk.

Csak egy hirdetés a Marketplacen

Adott egy nagyjából 10 000 forint értékű gitárpedál, amit több helyre is feltöltöttem, köztük a Facebook Marketplace-re is. A feltöltés után rövid időn belül három üzenetet is kaptam szinte egyszerre, meg is lepődtem, mert azért viszonylag kevesen vásárolnak ilyen dolgokat.

Átverés gyanús Marketplace üzenetek

Kezdjünk gyanakodni

Az első gyanús jel, ha a tegezés és magázás keveredik az üzenetben, a második pedig a felhasználó neve is lehet. Ha csak a keresztnév magyar, vagy még az sem, kezdjünk el gyanakodni. Ha esetleg a felhasználó neve egy profi nigériai focista neve egy hölgy profilképével, ezt talán nem is kell magyaráznom. 🙂

Javaslom minden üzenet esetén, akár gyanús, akár nem, kezdjük a felhasználó profiljának megtekintésével az ellenőrzést. Ha az üzenetre kattintunk, láthatjuk, hogy a felhasználó mikor csatlakozott (ha idén, az sem túl bíztató jel…), illetve alatta a Vevő adatai (Buyer details) gombra, majd a Profil megtekintése (View Profile) gombot választva, megtekinthetjük a felhasználó Facebook adatlapját. Ha az adatlapon csupa cirill betűs nevű, esetleg csak afrikai ismerősöket találunk, mindenféle igazi aktivitás és megosztások nélkül, az már egy igazán nagy piros jelzés, hogy átverésről lehet szó!

afrikai ismerősök egy Marketplace átverés gyanús felhasználónál

Viszont ha nagyjából rendben is van a profil, magyar név, hihető fotók, ismerősök, akkor is legyen gyanús, ha az utolsó aktivitás már fél éve volt, sajnos sok embertől megszerzik a Facebook fiókjukat és ilyen hasonló visszaélésekhez használják.

Következmények

Mi történik, ha mégis válaszolunk ezekre az üzenetekre? Valószínűleg abba az irányba fogják terelni a beszélgetést, hogy megpróbálják tőlünk megszerezni banki hozzáférésünket, esetleg PayPal felhasználói adatainkat, adathalász linkek segítségével, ahol az eredetihez többé-kevésbé hasonlító oldalon a felhasználónevünket és jelszavunkat szeretnék megszerezni. Sose nyissunk meg semmilyen linket amit küldenek. Egyre gyakoribb, hogy futár akarnak küldeni a termékért, ami után szintén várhatunk egy hamis webcímet, ahol banki adatokat kérnek tőlünk.

Lehetőségek

A lehető legjobb dolog amit tehetünk, az ilyen felhasználók jelentése és/vagy blokkolása, a Facebook által biztosított funkciók segítségével.

Mivel egyre bonyolultabb és hihetőbb átverésekkel próbálkoznak, figyeljünk oda, nehogy mi is a csalás áldozatai legyünk. Használjunk inkább olyan hirdetési oldalakat, ahol jobban szűrik a felhasználókat, esetleg van értékelési rendszer is.